Mesalina brevirrostris
Çöl Kertenkelesi

Occipital plak yok veya çok küçük ve interpariatale plak ile temas halinde değil. Baş yüksekçe olup uç kısmı kısa ve küttür. Burun deliği 3 nasal plak ile çevrili olup, supralabial plak ile tetmasta değildir çünkü arada bir subnasal plak vardır.

Baş üzeri sarımsı kahverengidir. Alt göz kapağında bir yada birkaç saydan pul bulunur. Karın plakları 10-12 olarak uzunlamasına sıralıdır. Femoral por sayısı 14-21 arasında olabilir. Sırt zemini gri veya grimsi kahverengi olup üzerinde açık yada koyu göz biçimini andıran lekecikler vardır. Desen durumu çeşitlilik göstermekle birlikte, genellikle sırtta çok sayıda kirli beyaz göz lekecikleri hemen hemen boylamasına sıralıdır. Bu lekeler bacakların ve kuyruğun üzerinde de bulunur. Sırttaki göz biçimli rekelere ilaveten kahverengi küçük noktacıklar da vardır. Yanlarda sırttaki kahverengi noktacıklardan daha büyük ve koyu renkli noktalar bulunur. Hayvanın bu sırt deseni Acanthodactylus cinslerine benzese de, burunu daka kısa ve küttür ayrıca arka ayaklarının 4. parmağında tarak biçiminde çıkıntılar bulunmaz karın beyaz olup en dıştaki plak ise grimsidir. Hayvanın total boyu 17 cm olup bunun yaklaşık 10-11 cm si kuyruktur.

Taşlık ve kumluk seyrek bitkili biotoplarda 800-1000 metre yüksekliğe kadar bulunur. Genellikle yerdeki delikler ve çatlaklara yada bitki köklerini gizlnme yeri olarak kullanır. Böcekler, larvaları ve tırtıllar ile beslenir. Türkiye'de Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde yaşamaktadır.


Lütfen sitedeki bilgilerden kısmen yada tamamen alıntı yaparken, kaynağını belirtelim, emeğe saygı duyalım.

Lacertidae Menü'süne Dönmek İçin

Sürüngenler ile ilgili sormak istediğiniz herşey!