Ablepharus chernovi
Darevsky, 1953
Vücut narin yapılı ve bacakları incedir, ayaklarında 5'er parmak bulunur. İki göz kapağı birleşerek saydam şeffaf bir kapsül oluşturur bu özelliğiyle yılan gözünü andırır. Kulak deliği ufak kulak deliği yarık şeklinde olup veya deriyle örtülüdür, bu sebeple çok zor farkedilebilir hatta bazen hiç fark edilemez. Gözün etrafında küçük pullardan oluşan tam bir  halka yoktur, bunun yerine önünde ve arkasında ufak pulcuklar bulunur. Göz ile temporal bölge arasında düşey olarak sıralanmış pulların sayısı 4-5 arasında değişmektedir. Interparietal plağın uzunluğu genişliğine göre fazla olduğundan dikdörtgenimsidir.
Vücut boyu 10-11 cm kadar olabilir. Burun deliği rostral plağa deymez. Vücut aynı tipte pullarla örtülüdür. Dorsal pullar her zaman sabit olup 18 adettir. Sırt taraf genellikle açık veya koyu gri kahverengi bu zemin rengi üzerinde kesikli ve uzunlamasına siyah leke sıraları bulunmaktadır. Gövde yanlarında da benzer leke sıraları yer alır. Subtemporal şerit arka ayağa kadar uzanmayıp ön ayağın biraz gerisinde son bulur.Alt taraf gri renkli üreme zamanlarında erkeklerde portakal veya kiremit renginde dişilerde ise daha açık renktedir.

 Kısa bitki örtüsü olan açık yerlerde, maki ve seyrek ağaçlıklı ormanlık bölgelerde, taşlar altında yada yere düşmüş yapraklar arasında yaşarlar. Besinlerini küçük böcekler ve yumuşak vücutlu omurgasız hayvanlar oluşturur. Bir dişi her seferinde 4 yumurta bırakır. Bacakları kısa olduğundan hızlı gitmek istediğinde gövdesiyle yılan gibi sürünerek hareket eder.

 Türkiye ve Ermenistan'da yayılmıştır, 2000 metre yüksekliğe kadar yayılır. Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunur, en Batı'da ise Yozgat'ta bulunur.Lütfen sitedeki bilgilerden kısmen yada tamamen alıntı yaparken, kaynağını belirtelim, emeğe saygı duyalım.

Ablepharus Menü'süne Dönmek İçin

Sürüngenler ile ilgili sormak istediğiniz herşey!