Ablepharus bivittatus
(Menetries, 1832)
Vücut narin yapılı ve bacakları incedir, ayaklarında 5'er parmak bulunur. İki göz kapağı birleşerek saydam bir kapsül oluşturur bu özelliğiyle de yılan gözünü andırır. Kulak deliği ufak veya deriyle örtülüdür. Gözün etrafı küçük pullardan oluşan tam bir halka ile çevrilidir bu özelliği ile A.kitaiibellii, A. budaki ve A. chernovi'den ayırdetmek çok kolaydır.

Sağ ve solda bulunan prefrontal plaklar birbirleriyle temas halindedir. Vücut aynı tipte pullarla örtülüdür. Bu pullar 22 ila 24 arası değişir, sırt rengi gri yada griye çalan açık kahverengidir bu fon üzerinde koyu ve beyaz lekeleri bulunan desenler bulunur bu lekeler kuyruküzerinde de bulunur gövde yanları sırta göre daha koyu renkli olup beyazımsı yatay çizgi ile ayrılmıştır. Alttaraf sarımsı beyaz olup üreme dönemlerinde kiremit rengidir. Boy 15 cm kadar olabilir

Yüksek step bölgelerde taş ve çakıllı kısımlarda yaşar. Bu bölgelerdeki fazla yüksek olmayan otlar arasında da görülebilirler. Besinlerini böcekler oluşturur bir dişi bir defada 2-4 yumurta bırakır.

 Tür Azerbeycan, Türkiye, Ermenistan ve İran'da bulunur. Vertikal dağılışı 2000 metreye kadar çıkabilmektedir. Türkiye'de Van il sınırında yaşamaktadır.Lütfen sitedeki bilgilerden kısmen yada tamamen alıntı yaparken, kaynağını belirtelim, emeğe saygı duyalım.

Ablepharus Menü'süne Dönmek İçin

Sürüngenler ile ilgili sormak istediğiniz herşey!