Trapelus lessonae (DE FILIPPI, 1865)
Bozkır Keleri

Baş kısa, kalın ve kubbelidir. Burun deliği küçük bir nasal plağın arka tarafında bulunur. Gözden daha küçük olan kulak açıklığının kenarlarında dikenli pullar bulunur. Gövdenin üst kısmındaki pullar karinalıdır. Bunların bir kısmı daha büyük olup arka uçları yukarı doğru kalkıktır. Karın pulları karinasızdır. Kuyruk pulları halkalar halinde DİZİLMEMİŞTİR.


(Şekli büyütmek için üzerine tıklayın)
Parmaklar silindir şeklindedir. Erkeklerde kloak yarığının önünde 2 sıra halinde delikli pul vardır. Dişilerde bu pullar daha küçük ve tek sıra halindedir. Kuyruk uzunluğu boğaz kıvrıntısından anuse kadar olan mesafenin 1.5-2 katı kadardır. Toplam uzunluk 16 cm. kadardır.

Sırt tarafın rengi genelde gri ve toprak rengindedir. Bunun üzerinde genelde çift olarak enine sıralı koyu lekeler vardır. Sırttaki lekeler bazen kırmızıya yakındır. Vertebral bölgede (sırtın orta kısmı) boyuna uzanan mavi bir çizgi bulunur. Karın tarafı beyazımsıdır, Erkeklerde başın altı hafif mavimsi lekelidir.

Çöl veya çölümsü yerlede toprak veya taşlıklı toprak biotoplarda yaşar. 3000 metreye kadar görülebilir. Nisan Mayıs arası 6-14 arasında 15-16 mm çaplarında yumurtalar bırakır.

Suriye, Irak ve Anadolu'dan İran ve Afkanistana kadar uzanır. Ülkemizde Ankara, Kayseri, Konya, Mardin, Malatya, Gaziantep, Bitlis, Van Gölü civarında bulunur. 


Lütfen sitedeki bilgilerden kısmen yada tamamen alıntı yaparken, kaynağını belirtelim, emeğe saygı duyalım.

Agamidae Menü'süne Dönmek İçin

Sürüngenler ile ilgili sormak istediğiniz herşey!