Ophiomorus

Vücut uzunca yapılıdır. Bacaklar ya hiç bulunmaz yada iyice körelmiştir. Bacağı olan türlerle parmaklar ön ayakta 3-4, arka ayakta 2-3 arası değişmektedir. Gözler çok küçüktür, alt göz kapağında şeffaf bir disk bulunur. Kulak delikleri güçlükle fark edilebilir yada hiç bulunmaz.

Bu cins Güneybatı Asya'dan (Anadolu, Suriye, İsrail, Kuzeybatı Hindistan'a kadar) Yunanistan ve Doğu Akdeniz'de bulunan adalara kadar yayılmıştır. 6 kadar türe ayrılır ülkemizde sadece Ophiomorus punctatissimus türü bulunur.

Ophiomorus punctatissimus
Toprak Kertenkelesi
(BIBRON-BORY) 1833

Vücudu silindir biçimindedir ve bacakları yoktur, görünüş bakımından Anguis fragilis'e benzer fakat ondan daha küçüktür ve occipital plağı yoktur. Vücut etrafındaki pul sayısı 18 dir. Bu pulların sırtın orta kısmına gelenleri daha büyüktür. Hayvanın fon rengi açık sarı yada sarımtırak beyazdır. Bunun üzerinde uzunlamasına koyu renkli çizgiler veya sıralar halinde noktalar bulunur. Toplam uzunluk 16-18 cm arasındadır.


(Resimleri  büyütmek  için  üzerlerine  tıklayınız)


Deniz seviyesinden 600 metre yüksekliğe kadar az bitkili bölgelerde taş altı ve toprak içinde yaşar. Çok ender görülen bir kertenkeledir. Fethiye, Finike, Kaş civarında bulunur. Böcekler ile beslenir.


Lütfen sitedeki bilgilerden kısmen yada tamamen alıntı yaparken, kaynağını belirtelim, emeğe saygı duyalım.

Tür Menü'süne Dönmek İçin

Sürüngenler ile ilgili sormak istediğiniz herşey!