Trachylepis vittata (Mabuya vittata) (OLVIER, 1804)
Şeritli Kertenkele

    Boyu 20 cm civarında veya biraz daha uzuncadır, Trachylepis aurata türünden daha imce yapılıdır. Nuchal pullar karinalıdır burun deliği tek plak üstündedir, karinalı gövde pulları genellikle 32 olup az da olsa 31, 33, 34 sıralı da olabilmektedir. Sırt taraf zeytin yeşilinden kahverengiye kadar değişir. Üzerinde boyuna açık renkli üç çizgi bulunur ortadaki çizgi diğerlerinden daha geniştir. Vücut kenarlarında da açık renkli birer çizgi bulunur. Çizgiler arasında koyu iri lekeler bulunabilir. Bazen bu çizgilerin bazıları olmayabileceği gibi bazen de tamamen çizgisiz ve desensiz de olabilir. Karın taraf sarımsı beyaz veya açık yeşil ve lekesizdir.

    Açık ormanlık yerlerin çalılık ve taşlık bölgelerinde yaşarlar. Taş altı ve çalı diplerini saklanma yeri olarak kullanırlar. Besinlerini böcek türleri oluşturur, bir dişi 1-4 arası yavru doğurur.

    Kuzey Afrika ile Türkiye ve Doğu Akdeniz ülkelerine yayılmış olup, Türkiye'de Orta Anadolu, Güney ve Güneydoğu Bölgelerinde yaşarlar. Deniz seviyesinden 1000 m yüksekliğe kadar görülebilirler.


Lütfen sitedeki bilgilerden kısmen yada tamamen alıntı yaparken, kaynağını belirtelim, emeğe saygı duyalım.

Scincidae Menü'süne Dönmek İçin

Sürüngenler ile ilgili sormak istediğiniz herşey!