Dört bacağı da yok vücut silindir şeklinde

Ülkemizde yılana benzeyen, onun gibi silindir biçimli, uzun ve hiç bacağı olmayan 3 cins, 4 tür kertenkele yaşamaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi bunların yılanlardan farkı: Serbest göz kapakları olması, kulak deliklerinin bulunması ve alt çene kemiklerinin (mandibula) ön tarafta birleşmiş olmasıdır. İlk iki özellik her kertenkelede görülemese de son özellik her kertenkelede mutlaka bulunur. Şimdi Familyalara göre bacaksız kertenkeleleri ayırt etme anahtarına gelelim.

1)  Dış görünüşleri bakımından solucana benzerler. Başlarının üzeri simetrik dizilmiş plaklarla örtülüdür. Ağızları küçük ve başın altındadır. Gözler körelmiş ve deri ile kaplıdır ancak dışardan nokta olarak belli olur. Kulak delikleri yoktur. Gövde ve kuyruk kısımları halkalar halinde dizilmiş kare veya dörtgen şekilli yumuşak plaklarla kaplıdır Amphisbaenidae Familyası


Amphisbaenidae Familyası


2) Occipital plak yoktur. Gözler çok küçüktür, alt göz kapağında şeffaf bir disk bulunur. Kulak delikleri güçlükle fark edilebilir yada hiç bulunmaz.

Vücut etrafındaki pul sayısı 18 dir. Bu pulların sırtın orta kısmına gelenleri daha büyüktür. Hayvanın fon rengi açık sarı yada sarımtırak beyazdır. Bunun üzerinde uzunlamasına koyu renkli çizgiler veya sıralar halinde noktalar bulunur. Toplam uzunluk 16-18 cm arasındadır.
Scincidae Familyası'dan Ophiomorus puctatissimus.


3) Başın üst tarafı simetrik dizilmiş plaklarla kaplıdır. Occipital plak oldukça büyük ve belirgindir.

Serbest göz kapakları bulunur. Göz bebekleri yuvarlaktır. Fazla uzun olmayan dilleri iki bölümden oluşmaktadır. Arka kısım kalın, ön kısım ise incedir. Üzeri pul şeklinde papillalarla kaplı ve uç tarafı çatallıdır. Ön kısmı, arka kısım içiri çekebilir. Sırt pulları birbirlerini kısmen örterler bunların üst tabakası keratinden (Boynuzsu madde), alt tabakası kemikten yapılmıştır. Şekil ve boy bakımından karın pulları sırt pullarından farklı değildir. Hiç bir türde femoral ve anal delikler bulunmaz.
Anguidae Familyası


Lütfen sitedeki bilgilerden kısmen yada tamamen alıntı yaparken, kaynağını belirtelim, emeğe saygı duyalım.
Anahtar Menü'süne Dönmek İçin

Sürüngenler ile ilgili sormak istediğiniz herşey!