Amphisbaenidae

Diğer kertenkelelerden çok farklı bir familyadır bu sebepten bazı herpetologlar tarafından farklı bir alttakıma dahil edilmişlerdir (Amphisbaenia) Dış görünüşleri bakımından solucana benzerler. Başlarının üzeri simetrik dizilmiş plaklarla örtülüdür. Ağızları küçük ve alttadır. Gözler körelmiş ve deri ile kaplıdır ancak dışardan nokta olarak belli olur. Kulak delikleri yoktur. Gövde ve kuyruk kısımları halkalar halinde dizilmiş kare veya dörtgen şekilli yumuşak plaklarla kaplıdır bir çoğunda hiç bacak bulunmaz bir kısmındaysa sadece önde 2 bacak bulunur.

 Toprak içinde kazdıkları galerilerde ve karınca yuvalarında yaşarlar. Solucanlar gibi hem ileri hem geri hareket edebilirler. Toprak dışında hareketleri dikey gönde dalgalıdır (tırtıl gibi) Ovovipardır besinlerini küçük böcek ve solucanlar oluşturur. 24 cins ve 150 kadar tür içerir. Amerika, Afrika ve Akdeniz ülkelerinde bulunur. Türkiye'de sadece Blanus cinsi bulunur.

Blanus

 Vücut silindir şeklindedir bacaklar bulunmaz. Burun deliği 1. labial plak üzerindedir. Frontal plak büyük ve rostrale ile temastadır. Gövdenin yan taraflarında birer girinti bulunur. Kısa olan kuyruğun ucu sivricedir. Akdeniz'in Batı ve Doğusu'ndaki ülkelerde iki farklı türü bulunur bizdeki tür
Blanus strauchi 'dir.

Blanus strauchi türünün özelliklerini görmek için tıklayınızLütfen sitedeki bilgilerden kısmen yada tamamen alıntı yaparken, kaynağını belirtelim, emeğe saygı duyalım.

Tür Menü'süne Dönmek İçin

Sürüngenler ile ilgili sormak istediğiniz herşey!