Acanthodactylus schreiberi
İskenderun kertenkelesi


Fotograflar için Çek Cumhuriyeti'nden Smek Pavel'e Teşekkür Ederiz    Thanks to Smek Pavel from Czech Republic for these nice photos


Total uzunluk 20-23 cm arasında değişir, baş üzerinde uzunlamasına bir çukur bulunmaktadır. Occipital plak bulunmaz yada farkedilemeyecek kadar ufaktır. Arka ayakların 4. parmağının dış kenarında tarak biçiminde sıralanmış dikenler bulunur. Femoral por sayısı 22-29 arasındadır. Kulak deliğinin ön kısmında çıkıntı yoktur. Sayıları 88-190 arasında değişen temporal bölge pulları küçük ve karinasızdır. Sırt pulları çok ufak olup karinalıdır. Dorsal pulların sayısı 43-64 arası değişmektedir. Ergin bireylerde sırt rengi yeşilimsi gri ve koyu kahverengidir. Genç bireylerde sırtta uzunlamasına sarımsı gri renkte 7-8 çizgi ve aralarında koyu renk şeritler bulunur, yaş ilerledikçe bu çizgiler kaybolur ve koyu kahve ve sarı gri lekeler oluşur. Karın kısmı lekesiz beyaz  üreme zamanı dişilerde çağla rengi, erkeklerde kırmızıdır.

Seyrek otlu kısımlar seyrek çalılar ve makilik alanların bulunduğu kumluk alanlarda 1000 metre yükseğe kadar yaşar. Çok hızlı koştuğundan açık alanda yakalaması oldukça güçtür. Böcek ve lavralarıyla beslenir bir dişi 3-5 arası yumurta bırakır. Türkiye'de İskenderun Körfezinin Kuzeydoğusunda bulunan kumsalda bulununmuştur.

Kıbrıs'da yaşayan alttür Acanthodactylus schreiberi schreiberi olup ayırdedici özelliği sırt pulları çok ufak olup düz olmasıdır.
Acanthodactylus schreiberi syriacus da ise bu pullar karinalıdır.Lütfen sitedeki bilgilerden kısmen yada tamamen alıntı yaparken, kaynağını belirtelim, emeğe saygı duyalım.

Acanthodactylus menüsüne dönmek için

Sürüngenler ile ilgili sormak istediğiniz herşey!